Wczytuję dane...

Zosia Samosia, czyli sama sobie zrobię hybrydę

Z roku na rok powiększa się grono osób, które po kilku wizytach u manikiurzystki decydują się na samodzielne stylizacje paznokci wykonywane w domowym zaciszu. Oczywiście nie jest to nic złego, gdyż wiele domorosłych stylistek z czasem zostaje profesjonalistkami, a nawet zakłada własne, dobrze prosperujące biznesy.

Warto chwalić i wspierać osoby, które pragną się rozwijać i doskonalić, jednak w przypadku gdy stosujemy akcesoria do hybrydy oraz próbujemy samodzielnie ingerować w kształt i wygląd naszych paznokci i okalających ich skórek, istotne jest wykonywanie tego prawidłowo oraz z zachowaniem zasad higieny.

Podstawowe akcesoria

Panie z doświadczeniem wiedzą już, jakie narzędzia i akcesoria są im niezbędne do prawidłowego wykonania samodzielnej hybrydy, mają też już swoje ulubione produkty, bez których nie wyobrażają sobie całego procesu. Jeśli jednak jesteś początkująca i zastanawiasz się, co będzie Ci niezbędne do nauki, podpowiadamy:

  • nożyczki lub cążki do obcinania paznokci oraz nożyczki i cążki do przycinania skórek;
  • pilniki o różnej ziarnistości do piłowania, wygładzania i nadawania kształtu paznokciom;
  • bazy, topy, płyny do przemywania – to preparaty, które pozwalają na odpowiednie przygotowanie płytki paznokcia do nałożenia lakieru hybrydowego oraz ostatecznego przemycia gotowej stylizacji;
  • lakiery do hybryd – wybierz na początek jeden lub dwa kolory podstawowe, które najbardziej Ci się podobają, możesz też skorzystać z zestawu promocyjnego, dzięki któremu zakupisz kilka ciekawych lakierów w korzystnej cenie;
  • lampa LED 48 W lub podobna – narzędzie absolutnie niezbędne, aby móc utwardzić poszczególne warstwy lakieru hybrydowego oraz bazy.

Wyżej wymienione narzędzia to absolutne minimum do samodzielnego wykonywania hybrydowej stylizacji paznokci. Oczywiście przyda się jeszcze lampka, która pomoże dokładnie oświetlić miejsce pracy, jednorazowe ręczniki papierowe, waciki do przemywania paznokci – najlepiej bezpyłowe. 

Jeśli obawiasz się, że powierzchnia stołu lub biurka, przy którym będziesz pracować, może ulec zniszczeniu przez lakiery i płyny, rozłóż sobie stare prześcieradło, ręcznik lub ręczniki papierowe. Możesz też założyć jednorazową maseczkę na twarz, jeżeli przeszkadzają Ci intensywne zapachy lakierów i preparatów.

Formy do przedłużania paznokci czarne Victoria VynnFormy do przedłużania paznokci czarne Victoria Vynn

Dochodzimy do wprawy

Malowanie własnych paznokci jest zdecydowanie trudniejsze niż wykonywanie tego samego zabiegu u osoby trzeciej, jednak wyłącznie dzięki ćwiczeniom i samodoskonaleniu się jesteśmy w stanie dojść do wprawy.

Zanim przejdziesz do trudniejszych zadań, najpierw upewnij się, że samo przygotowywanie paznokci i nakładanie jednobarwnej hybrydy wychodzi Ci perfekcyjnie. W miarę rozwoju i dochodzenia do wprawy, możesz inwestować w kolejne narzędzia i akcesoria zależnie od tego, na czym chcesz się skupić.

Malowanie własnych paznokci ma pewne ograniczenia – otóż nie można w nieskończoność nakładać i zdejmować hybrydy bez uszkodzenia płytki paznokci. Jeśli więc zrobiłaś manicure wszystkim domownikom, poproś również swoje przyjaciółki i koleżanki, z pewnością się zgodzą, gdy zobaczą Twoje nienaganne paznokcie.

Świetnym narzędziem do ćwiczeń są wzorniki do paznokci, czyli płytki z tworzywa sztucznego, na którym znajdują się kształtki paznokci. Salony posiadają je w wersji z kolorami lakierów, jednak można zakupić również puste wzorniki do trenowania własnych umiejętności i testowania nowych zestawień kolorystycznych.

Nie tylko malowanie paznokci

Tradycyjne lakiery do paznokci nie sprawiają większej trudności w użytkowaniu – wystarczy pomalować, ewentualnie nałożyć wierzchnią warstwę nabłyszczającą i utwardzającą, a gdy nadejdzie potrzeba, zmyć lakier przy pomocy zwykłego zmywacza do paznokci. Jedynym minusem jest tutaj trwałość lakieru – niektóre zaczynają odpryskiwać już na drugi dzień, te lepsze trzymają się do pięciu dni, co oczywiście zależy jeszcze od tego jakie prace dłońmi wykonujemy na co dzień.

Lakiery hybrydowe pod względem trwałości wypadają znacznie lepiej, gdyż potrafią utrzymywać się na paznokciach nawet do czterech tygodni, dzięki czemu zyskują tak ogromną popularność. To usuwanie hybrydy z paznokci bywa wyzwaniem, a które stosowane jest w dwojaki sposób:

  • przy pomocy specjalnego płynu – polega na nasączeniu wacika płynem do usuwania stylizacji światło utwardzanej, przyłożenia go do paznokcia i owinięcia całości folią aluminiową; po odczekaniu kilkunastu minut (czas ten jest uzależniony do rodzaju hybrydy i trwać może do 15 min.) odwijamy folię i wacik, a stylizację zeskrobujemy z paznokcia przy pomocy drewnianego patyczka;
  • przy użyciu mini szlifierki elektrycznej – polega na spiłowaniu wszystkich warstw stylizacji hybrydowej za pomocą małych frezów.

Jeśli samodzielnie uczysz się nakładania stylizacji hybrydowej paznokci, to niezbędnym jest opanowanie także sztuki jej zdejmowania. Zanim podejmiesz decyzję, którą metodę chcesz stosować, najlepiej jest wypróbować je obie, aby móc wyrobić sobie konkretne zdanie na temat każdej.

Lampa LED 54W Opra

Lampa LED 54 W Opra

Zdejmowanie hybrydy – którą opcję wybrać

Mechaniczne zdejmowanie lakieru przy użyciu frezów, wymaga dużej precyzji i pewnej ręki, gdyż niewprawiona osoba łatwo może uszkodzić skórę wokół paznokcia oraz spiłować go zbyt głęboko. Poza tym po takim zabiegu powierzchnia paznokcia pozostaje nierówna, co może przeszkadzać, jeśli chcemy odpocząć trochę od malowania paznokci.

Użycie płynu z pewnością będzie mniej inwazyjne dla dłoni i paznokci, choć dużo bardziej czasochłonne, gdyż poza nakładaniem tych wszystkich folii, czekaniem aż preparat zadziała, potrzebny jest jeszcze czas na dokładnie usunięcie lakieru. Ten proces jednak pozostawi paznokcie w dobrym stanie i nie musimy się obawiać, że frez wbije nam się w miękkie miejsce.

Oba sposoby wymagają wprawy, oba mają swoje plusy i minusy, a jeśli całe te ćwiczenia mają na celu przygotowanie Cię do pracy jako profesjonalna manicurzystka, powinnaś nabrać wprawy w stosowaniu każdej z nich. Bowiem stylizacja hybrydowa to nie tylko nakładanie specjalnego lakieru, to również umiejętność przygotowania dłoni i paznokci do zabiegu oraz umiejętność zdejmowania stylizacji i dbania o same paznokcie po tych wszystkich procesach.