Wczytuję dane...

Najczęstsze problemy ze stopami i co z nimi zrobić – na dobrej stopie z higieną i pielęgnacją

Dużo czasu poświęcamy na pielęgnację skóry twarzy i rąk – w końcu to nasze wizytówki. A co ze stopami? Przez większość roku ukrywamy je w butach i zapominamy, że też potrzebują naszej uwagi. Co więcej, regularne zaniedbywanie stóp nierzadko prowadzi nie tylko do problemów natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Jeśli o pielęgnacji tej części ciała przypominasz sobie tuż przed sezonem wakacyjnym, najwyższy czas to zmienić! Zobacz, jakich problemów możesz uniknąć dzięki regularnej pielęgnacji. Jeśli jednak któryś z nich już Cię dotyczy, nie martw się – konsultacja ze specjalistą i kilka prostych zabiegów pomogą przywrócić równowagę i dobrą kondycję Twoim stopom.

Nadpotliwość stóp: skąd się bierze i jak jej zapobiegać? 

Stopy to jedna z tych części ciała, na której znajduje się wyjątkowo duża ilość gruczołów potowych. To normalne, że wydzielają go dużo podczas intensywnych czynności, takich jak na przykład bieganie. Jednak gdy czujesz, że Twoje stopy nadmiernie się pocą, nieprzyjemnie pachną, a ściąganie butów w towarzystwie innych osób stało się dla Ciebie krępujące, możesz podejrzewać u siebie nadpotliwość. Jej przyczyny mogą być różne, jednak często mają swoje źródło w diecie i nieodpowiednim obuwiu. Ostre potrawy, mocna kawa i duże ilości alkoholu wzmagają wydzielanie potu na stopach, dlatego warto ograniczyć ich spożywanie. Nieprzewiewne obuwie z syntetycznych materiałów może powodować problemy z wentylacją i odprowadzaniem wilgoci. Skórzane obuwie i bawełniane skarpety z dodatkiem jonów srebra to pierwszy krok, by zapewnić stopom komfort i suchość. Wśród domowych sposobów na nadpotliwość znajdują się regularne kąpiele z dodatkiem soli ziołowych z olejkami z rozmarynu, szałwii czy lawendy oraz peelingi. Moczenie stóp pomaga w ich oczyszczaniu, a złuszczanie naskórka w usuwaniu bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemne zapachy. Przydatne będą również specjalne preparaty przeciwpotne do stóp: antyperspiranty-blokery, zasypki i kremy. 

Dzięki prostym zasadom unikniesz problemu suchych stóp

Pękające pięty, szorstka skóra i nadmiernie złuszczający się naskórek to nie jest widok, który chcemy pokazywać innym. Sucha skóra, choć stanowi problem odwrotny do nadpotliwości, często ma z nią wspólne podłoże: nieprawidłową higienę lub jej brak. Pierwszym poważnym błędem w przypadku przesuszonych stóp jest zbyt długie moczenie ich w wodzie. Pamiętaj, że mycie lub kąpiel powinny trwać maksymalnie 15 minut. Kolejny problem to brak systematycznego nawilżania. Samo mycie stóp nie zapewni im odpowiednich składników odżywczych i nawilżających, niezbędnych do stworzenia warstwy ochronnej wspierającej naturalną barierę lipidową skóry. Do tego potrzebne będą specjalne kosmetyki zawierające takie elementy jak olejki naturalne, lanolinę, witaminy A i E czy masło shea. A skoro mowa o kosmetykach, warto pamiętać o trzecim powszechnym błędzie prowadzącym do przesuszenia skóry. Źle dobrane produkty potrafią wyrządzić naszym stopom ogromną krzywdę. Zawsze sprawdzaj skład i uważaj na preparaty zawierające substancje nadmiernie wysuszające. Najlepiej używaj kosmetyków dobranych specjalnie przez podologa – na przykład kremów i kuracji z serii PHARM FOOT

Maść ochronna na pękające pięty z oliwą ozonowaną Cracked Heel Protector

Maść ochronna na pękające pięty z oliwą ozonowaną Cracked Heel Protector

Grzybica stóp nie będzie dotyczyć Ciebie, jeśli zadbasz o higienę

Zarówno nadpotliwość, jak i przesuszona skóra mogą stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów wywołujących różne choroby. Jednym z najczęściej dotykających naszych stóp schorzeń jest grzybica. Objawia się ona łuszczącą się i swędzącą skórą, a następnie pojawieniem się strupków i łusek między palcami i na podeszwach. Często obejmuje ona też paznokcie, które stają się żółte, kruche i łamliwe. Leczenie grzybicy jest niestety procesem długotrwałym, dlatego najlepiej, by odbywało się pod okiem specjalisty. Pomoże on zdiagnozować rodzaj mikroorganizmu powodującego chorobę i dobierze odpowiednie preparaty do jego zwalczenia. W przypadku grzybicy trzeba szczególnie zadbać o higienę i to zarówno w profilaktyce, jak i podczas leczenia. Jako że to choroba zakaźna, należy uważać wszędzie tam, gdzie łatwo ją „złapać”: na basenie, w saunie, w publicznym prysznicu. Warto nosić w nich klapki, mieć ze sobą własny ręcznik i korzystać ze środków odkażających. 

Wizyta u kosmetyczki lub podologa – najlepszy prezent dla Twoich stóp

Kluczową rolę w zdrowiu stóp odgrywają higiena i pielęgnacja. Samodzielne zabiegi w domu, które z łatwością wykonasz po codziennym prysznicu, są jak najbardziej wskazane. Dzięki nim zredukujesz ryzyko wystąpienia różnych problemów negatywnie wpływających na estetykę stóp oraz ich kondycję. Ale jeśli chcesz zrobić dla nich coś więcej, umów się do gabinetu podologicznego na pedicure leczniczy. Podolog oceni stan Twoich stóp i zadba o nie kompleksowo. A kiedy już będą wyleczone, umów się na pedicure kosmetyczny. W końcu piękne, zadbane stopy warto mieć nie tylko w wakacje.