Pielęgnacja stóp – kilka kroków ku gładszej skórze
Dlaczego warto codziennie poświęcić kilka chwil stopom? Żyjemy intensywnie, spędzając na nogach nierzadko całe dnie. Potrafimy przy tym poświęcić sporo czasu na pielęgnację włosów, rąk i twarzy, zapominając że stopy, nawet jeśli ukrywamy je w butach, też potrzebują odpowiedniej opieki. Jeśli często chodzisz na manicure, pomyśl też o regularnych zabiegach dla stóp. Najlepiej zacząć od wizyty u podologa. To specjalista od stóp: nie tylko od ich wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia. Podolog usunie zrogowaciały naskórek, brodawki, pomoże w walce z grzybicą, haluksami i wrastającymi paznokciami. Przy niewielu dolegliwościach stopy będą gładkie jak u dziecka już po pierwszej wizycie. Konsultacje ze specjalistą nie muszą być przy tym częste – do gabinetu podologicznego, przy braku zaleceń od lekarza, wystarczy udać się raz w roku. No dobrze, a co w pozostałe dni? Dzięki kilku prostym nawykom Twoje stopy będą cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem.
Po pierwsze – obuwie i skarpety
Masz odciski na stopie? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, musisz przyjrzeć się swoim butom. Zbyt ciasne lub zbyt luźne mogą powodować długotrwały nacisk na część stopy. W rezultacie skóra w danym miejscu twardnieje i powstaje zrogowacenie z centralnym korzeniem, którego ucisk często powoduje ból. Dobrze dopasowane obuwie może również zapobiec powstaniu innych zmian, takich jak haluksy. Noszone przez nas buty powinny mieć w miarę szerokie przody, by palce leżały w nich wygodnie i nie nachodziły na siebie. Szpilki i wysoki obcas lepiej zostawić na wyjątkowe okazje, ponieważ chodzenie w nich wiąże się z powstawaniem odcisków oraz problemami kręgosłupa. Na co dzień lepiej postawić na niski obcas. Buty powinny być wykonane z materiałów naturalnych, na przykład ze skóry – to ważna kwestia w profilaktyce grzybicy stóp. Materiały syntetyczne, z których produkuje się obuwie mogą tworzyć wilgotne środowisko będące idealnym miejscem dla rozwoju mikroorganizmów powodujących choroby skóry i paznokci. Do obuwia należy zakładać bawełniane lub bambusowe skarpety, najlepiej z jonami srebra, by zapewnić suchość i dobrą przepuszczalność powietrza.
Bambusowe skarpetki profilaktyczne z jonami srebra Pharm Foot
Regularne złuszczanie usuwa martwy naskórek
Skoro już wiesz, jaki wpływ ma obuwie na nasze stopy, czas przejść do zabiegów pielęgnacyjnych. Choć samodzielnie trudno uzyskać efekt stóp gładkich jak u dziecka, nie znaczy to, że nie warto się starać. W utrzymaniu dobrej kondycji stóp pomaga systematyczne złuszczanie martwego naskórka. Najlepszym sposobem na to są regularne, cotygodniowe peelingi. Warto podczas tych zabiegów stosować specjalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji stóp, zawierające składniki, które jednocześnie złuszczają i nawilżają suche pięty, na przykład peeling solno-cukrowy z kompleksem olejków i masłem shea PHARM FOOT. Ich użycie warto wcześniej skonsultować z podologiem, by mógł polecić produkty odpowiednie do pielęgnacji skóry naszych stóp. Do złuszczania nie wolno używać narzędzi, którymi łatwo możemy zrobić sobie krzywdę. Unikajmy omeg, łatwo bowiem się nimi skaleczyć. Specjaliści odradzają także pumeks oraz skarpetki złuszczające. Ten pierwszy zbyt mocno ściera naskórek, przez co stymuluje go do jeszcze większego narastania. Poza tym, w strukturze pumeksu gromadzą się drobnoustroje, często wywołujące grzybicę. Z kolei kwasy zawarte w skarpetkach złuszczających powodują podrażnienia zdrowej skóry, która również poddana jest ich działaniu.
Nawilżanie – sekret, który warto znać
Jeszcze ważniejsze od regularnego złuszczania jest codzienne nawilżanie. Skórę na stopach charakteryzuje brak gruczołów łojowych odpowiedzialnych za wytwarzanie sebum, wydzieliny, która nawilża, natłuszcza i tworzy warstwę ochronną przed drobnoustrojami. Stąd też samo usunięcie warstwy martwego naskórka może prowadzić do jeszcze większej suchości w obrębie stóp, szczególnie latem, gdy dodatkowo wystawiamy je na działanie słońca i suchego powietrza. Zatem, aby pozbyć się suchych pięt, warto uzbroić się w cierpliwość i do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych włączyć używanie dobrego kremu regenerująco-nawilżającego. W jego składzie powinny znaleźć między innymi takie składniki witaminy A i E, olejki naturalne, np. migdałowy, lanolina lub alantoina, ceramidy czy masło shea. Powszechnie do kremów do stóp dodaje się też mocznik, ale uważaj na jego stężenie! Gdy zależy Ci na nawilżeniu, stosuj te, które mają ten składnik w stężeniu nie większym niż 10% - wyższe wartości mogą powodować ponowne złuszczanie naskórka, a to przecież zadanie peelingu.
Zdrowe stopy to efekt codziennej pielęgnacji
Choć może nie jesteś specjalistą od pielęgnacji stóp, Twoja rola w dbaniu o nie jest przeogromna. To od Ciebie zależy ich podstawowa higiena oraz kondycja. Żeby efekty uzyskane w gabinecie podologicznym utrzymały się jak najdłużej, potrzebna jest systematyczność i kilka dobrej jakości kosmetyków. Pożegnaj zatem suche stopy i pękające pięty i ciesz się ich gładką skórą cały rok.
Krem zmiękczający i nawilżający Dermo reSoftener