Wczytuję dane...

Stopy – warto o nie dbać

Czy wiesz, że w obu stopach znajduje się ¼ kości całego ciała, a ich budowa jest niezwykle skomplikowana? Nic dziwnego, skoro pełnią tak ważne zadanie, jakim jest utrzymanie naszego ciężaru i prawidłowej postawy. Stopy podczas siedzenia kurczą się, a rozciągają, gdy chodzisz i biegasz. Mają bardzo złożoną strukturę: 26 kości, 21 mięśni, 33 stawy i ponad 100 ścięgien. Mieści się na nich ponad 8 tysięcy zakończeń nerwowych, dzięki czemu są tak wrażliwe na nierówności podłoża, temperaturę i dotyk (i dlatego są tak bardzo podatne na łaskotki). Dziennie potrafimy zrobić na nich około 5 kilometrów, a w ciągu całego życia nawet 120 tysięcy! Stopy to też jedna z najczęściej eksponowanych części ciała: zadbane i wypielęgnowane prezentujemy latem w sandałach albo na stylizowanych zdjęciach wrzucanych na media społecznościowe. Ciężka praca, jaką wykonują, oraz problemy związane z nieodpowiednio dobranym obuwiem często prowadzą do zmęczenia naszych stóp, a nierzadko nawet chorób. Jeśli zależy nam na ich zdrowiu, warto udać się na konsultację ze specjalistą, który pokaże, jak o nie zadbać i zaleci zabiegi mające na celu poprawę ich kondycji. 

Pękające pięty i inne problemy – podolog na ratunek

Ze względu na swoją rolę, stopy są szczególnie narażone na urazy i problemy zdrowotne. Za ciasne lub za duże obuwie, noszenie wysokich obcasów mogą powodować powstawanie odcisków, modzeli, otarć i pęcherzy. Skarpety z tworzyw sztucznych, które nie zapewniają odpowiedniego odprowadzania wilgoci, czy też korzystanie z publicznych basenów, naraża stopy na rozwój grzybicy. Nadmierne przesuszenie z kolei może prowadzić do pękania pięt. Wśród innych częstych przypadłości dotykających stopy można wymienić haluksy, kurzajki i wrastające paznokcie. Na te i inne problemy nie pomoże wizyta u kosmetyczki i zwykły pedicure kosmetyczny, ten bowiem przeznaczony jest dla stóp zdrowych. Tutaj potrzebny będzie pedicure leczniczy wykonany przez specjalistę – podologa. Choć specjalista ten nie jest lekarzem, a jego zawód w Polsce zalicza się do profesji paramedycznych, musi on posiadać wiedzę z kilku dziedzin: diabetologii, dermatologii, ortopedii, a nawet chirurgii. To wszystko po to, by prawidłowo rozpoznać problemy, które dotykają nasze stopy, i móc im zaradzić.

Cracked Heel Protector maść ochronna na pękające pięty z oliwą ozonowaną Pharm Foot

Cracked Heel Protector maść ochronna na pękające pięty z oliwą ozonowaną Pharm Foot

Na czym polega pedicure leczniczy (podologiczny)?

Jeśli leży Ci na kondycji Twoich stóp, powinnaś umówić się na wizytę do gabinetu podologicznego. Tam podolog przeprowadzi z Tobą wywiad i założy kartę, w której zanotuje informacje na temat stanu Twojego zdrowia i wnioski z oględzin. Na taką wizytę należy odpowiednio się przygotować poprzez umycie i osuszenie stóp. By nie zaburzyć oceny, nie wolno nakładać na nie żadnych kremów ani maści. Warto wziąć ze sobą aktualnie noszone obuwie, a także wyniki ostatnich badań oraz listę przyjmowanych leków i suplementów. Po wstępnej diagnostyce podolog zaleci odpowiednie zabiegi mające na celu poprawę stanu zdrowia stóp. Podczas wizyty od razu usunie zrogowacenia, odciski i modzele, wyrówna paznokcie, oczyści wały paznokciowe, a nawet pobierze materiał do badań mikologicznych. Kilku wizyt wymagają takie schorzenia jak wrastające paznokcie, pękające pięty czy łuszczyca. Przy dłuższych terapiach podolog może zalecić również kremy do stóp do samodzielnego stosowania w domu, takie jak te z serii PHARM FOOT. Czasami jednak dana choroba może wymagać konsultacji lekarza-specjalisty. Jeżeli podolog stwierdzi taką konieczność, wówczas pokieruje pacjenta dalej do diabetologa, ortopedy czy dermatologa. 

Pedicure kosmetyczny – pielęgnacja zdrowych stóp

O stopy zdrowe także należy dbać. Dzięki regularnemu złuszczaniu i nawilżaniu nie tylko zapewnimy im estetyczny wygląd, ale także zapobiegniemy rozwojowi różnych chorób. Salony kosmetyczne oferują profesjonalną pielęgnację stóp i paznokci, pod warunkiem jednak, że nie mają żadnych zmian patologicznych, takich jak odciski czy grzybica. W ofercie salonów znajdziemy następujące rodzaje pedicure:

  • Klasyczny – po zmiękczeniu stóp i usunięciu martwego naskórka z pięt, kosmetyczka skraca i piłuje paznokcie, usuwa skórki oraz wciera w skórę kremy i odżywki pielęgnacyjne. 
  • Biologiczny – od klasycznego różni się głównie użytymi narzędziami. Metalowe pilniki i cążki zastępuje się drewnianymi patyczkami i frezami. Często uzupełnia się go kąpielą stóp, peelingiem i maseczką zmiękczającą.
  • Japoński – polega głównie wzmocnieniu płytki paznokciowej. Najpierw w skórki i paznokcie wciera się specjalną pastę zawierająca krzemionkę, a następnie puder, który nadaje im zdrowy, różowy kolor. 
  • Kwasowy – do usunięcia zrogowaciałej skóry korzysta się z kwasów, które zmiękczają, nawilżają i złuszczają stopy, działając przy tym antybakteryjnie.

Regularne wizyty w gabinetach kosmetologicznych i podologicznych pomogą w utrzymaniu estetycznego wyglądu stóp, jak i w profilaktyce i zwalczaniu ich chorób. Warto zatem pamiętać o nich, bo dbanie o tę część ciała ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia i prawidłowej sylwetki.

One Shot Pedicure  Jednorazowy multi zabieg pedicure w saszetkach

Jednorazowy multi zabieg pedicure w saszetkach One Shot Pedicure