Wczytuję dane...

Piękne stopy, czyli sposoby na pękające pięty i odciski

Stopy nie są tak widoczne, jak dłonie, jednak tak samo powinnyśmy regularnie je pielęgnować oraz o nie dbać. Nie dotyczy to tylko pedicure, ale także nawilżania skóry i zapobiegania jej pękaniu. Tego typu problemy ze skórą mogą być uciążliwe dla wielu pań i niekiedy prowadzić nawet do kompleksów. Przy czym należy mieć świadomość tego, że pękająca skóra to nie tylko defekt natury estetycznej, ale też źródło bólu i poważny problem, który może prowadzić do zakażenia organizmu. Jak zatem pielęgnować i leczyć pękające pięty, a także zapobiegać ich pękaniu?

O stopach zwykle przypominamy sobie wraz z nadejściem ciepłych dni, kiedy chcemy założyć klapki lub sandałki. Jest to niestety błąd, bo pielęgnować powinnyśmy je przez cały rok. Wtedy na pewno uzyskamy ich zadbany i zdrowy wygląd, a przede wszystkim unikniemy dyskomfortu, jaki często towarzyszy popękanej skórze czy odciskom. A co zrobić, gdy kondycja stóp już pozostawia wiele do życzenia?

Sposoby na walkę z popękanymi piętami

Tak naprawdę na samym początku należałoby zastanowić się, co jest przyczyną pękającej skóry na piętach. Powodów może być wiele. Począwszy od złej diety, poprzez brak pielęgnacji, a na nadwadze i noszeniu niewłaściwego obuwia kończąc. Na pewno koniecznością u osób z tendencją do pękania pięt jest ich codzienne nawilżanie. W tym celu należy stosować specjalne kremy do stóp, dzięki którym skóra będzie bardziej miękka i elastyczna. Warto robić sobie też domowe spa i moczyć nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem soli leczniczej. A co można zrobić w sytuacji, gdy na stopach są świeże rany? Wtedy ulgę powinno przynieść moczenie ich w zaparzonym siemieniu lnianym. Bardzo ważne jest to, żeby po takim zabiegu nie opłukiwać stóp, lecz pozwolić siemieniu na wchłonięcie. Przy pękających stopach trzeba pamiętać również o złuszczaniu. Można wykorzystać do tego peelingi, skarpety złuszczające lub pumeks, co umożliwi pozbycie się martwego naskórka. Obowiązkowo po takim złuszczeniu należy wmasować w stopy krem nawilżający, na przykład z mocznikiem. A jeżeli domowymi sposobami nie jesteśmy w stanie poradzić siebie z pękającymi i bolącymi piętami, a niekiedy nawet i krwawiącymi – należy wybrać się do podologa. Specjalista od stóp doradzi właściwą pielęgnację domową, a także wykona profesjonalne zabiegi poprawiające ich kondycję.

Maść ochronna na pękające pięty z oliwą ozonowaną Cracked heel protector Pharm Foot

Maść ochronna na pękające pięty z oliwą ozonowaną Cracked heel protector Pharm Foot

Jak zapobiegać pękaniu pięt?

Należy przyjrzeć się temu, co powoduje pękanie stóp, aby ten problem nie nawracał. Bardzo często osoby z tendencją do pękania naskórka nie zdają sobie sprawy z tego, że same na ten defekt pracują, chociażby poprzez niewłaściwe nawodnienie organizmu. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że skóra stóp w przeciwieństwie do skóry na innych częściach ciała ma bardzo niewielką ilość gruczołów łojowych, przez co łatwiej ulega przesuszaniu i jest mniej elastyczna. Nasila się to przede wszystkim wtedy, gdy przyjmujemy zbyt małą ilość płynów, jesteśmy niedożywieni albo gdy nasza dieta jest uboga w witaminę A, której zadanie to utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia organizmu. Nie bez znaczenia jest też waga. Osoby otyłe bardziej narażone są na pękanie pięt, co wynika z większego nacisku na stopy. Dla niektórych zaskoczeniem może być fakt, że pękanie stóp często wynika z noszenia ciasnego obuwia oraz butów na wysokim obcasie. Czasami jednak mimo środków zapobiegawczych i odpowiedniego nawadniania organizmu pęknięć nie da się uniknąć, ponieważ mogą przyczyniać się do nich takie choroby jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy zaburzenia krążenia.

Usuwanie odcisków

Kolejną rzeczą, która często przeszkadza nam w wyglądzie naszych stóp, są tak zwane odciski, które fachowo dzielą się na nagniotki oraz modzele. Co ważne, nie z każdym zgrubieniem musimy udawać się do podologa czy kosmetyczki. W sprzedaży dostępne są bowiem specjalne środki, które pozwolą nam pozbyć się odcisków bez konieczności wykonywania specjalistycznych zabiegów. Mianowicie odciski na stopie możemy usunąć za pomocą maści lub plastrów na odciski. Tego rodzaju plastry są nasączone środkiem zmiękczającym i złuszczającym, który poradzi sobie zarówno z nagniotkiem, jak i niewielkich rozmiarów modzelem. Można też nabyć specjalne żele i maści na odciski, które posiadają w swoim składzie kwas salicylowy lub mlekowy o działaniu między innymi zmiękczającym i złuszczającym.

 Pianka zmiękczająca zrogowacenia Anti callus master Pharm Foot

Pianka zmiękczająca zrogowacenia Anti callus master Pharm Foot

Pedicure, czyli piękne stopy przez cały rok

Nawet gdy stopy będą już dobrze nawilżone, a popękane pięty i odciski odejdą w zapomnienie, nadal warto pamiętać o tym, żeby regularnie chodzić na pedicure kosmetyczny. Dzięki temu stale można cieszyć się wspaniałą kondycją stóp i ich nienagannym wyglądem. Dodatkowo można zdecydować się na lakier. Pomalowane paznokcie sprawiają, że stopa ładniej się prezentuje, dlatego wiele pań – dla własnego lepszego samopoczucia – wykonuje hybrydę u stóp nie tylko latem, ale również podczas innych porach roku. Z uwagi na to, że płytka u stóp rośnie wolniej niż u rąk, taka hybryda powinna wytrzymać nawet cztery tygodnie.